Psycholog či psychoterapeut?

Někdy je těžké se v tom vyznat.

Člověk, který má vztahové či psychické problémy a rozhodne se vyhledat pomoc odborníka často neví, ke komu má vlastně jít.

Psycholog

Psycholog je člověk, který vystudoval na vysoké škole obor psychologie. Po studiu může pracovat v různých oblastech psychologického poradenství – v manželské poradně, v pedagogicko-psychologické poradně, ve firmě, ve škole, ve výchovném ústavu, ve věznici, v neziskové organizaci.

Ten, kdo nastoupí do zdravotnického zařízení a začne se připravovat na atestaci, se může stát klinickým psychologem.

Psycholog poskytuje psychologické poradenství, užívá psychologickou diagnostiku – psychologické testy, vypracovává psychologické zprávy pro potřeby instituce.

Psycholog bez psychoterapeutického výcviku by neměl svou práci nazývat psychoterapií.

Psychoterapeut

Psychoterapie je svébytným oborem.

Psychoterapeutem se může stát pouze člověk, který absolvoval speciální výcvik v psychoterapii. Tyto výcviky podléhají akreditaci a jednou z jejich podmínek je, že do nich smí vstoupit člověk, který má dostatečné vzdělání v některém z psychosociálních či medicínských oborů.

Stanovisko Evropské asociace psychoterapeutů zní následovně:

Psychoterapeutem se stává a psychoterapii může vykonávat ten, kdo absolvoval kompletní výcvik v psychoterapii, který sestává z teoretického vzdělávání, sebezkušenostní části a praxe pod supervizí. Celkový počet hodin vzdělávání v psychoterapii nesmí být menší než 3200 hodin a vzdělávání musí být rozloženo nejméně do 7 let. První tři roky (přesněji nejméně tři roky) odpovídají teoretické přípravě na vysoké škole, kde se získá většina z počtu hodin teoretické části. Preferováno je vysokoškolské vzdělání humanitního nebo sociálního směru. Nejméně 4 roky trvá vlastní systematický výcvik. Sebezkušenostní část výcviku musí být minimálně 250tihodinová. V rámci zmíněných 7 let výcviku získává frekventant minimálně dva roky zkušenosti v praxipod kontinuální supervizí.

Viz stránky EAP:http://www.europsyche.org   (struktura výcviku je zpracována podle verze 4 Evropského certifikátu pro psychoterapii; tedy podle znění schváleného v roce 2009).

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení